Министерството на образованието и науката (МОН) утвърди нов модернизиран списък с професиите за професионално образование и обучение, който е съобразен с последните промени в Закона за професионалното образование и обучение.

Министерството на образованието и науката (МОН) утвърди нов модернизиран списък с професиите за професионално образование и обучение, който е съобразен с последните промени в Закона за професионалното образование и обучение. В новия списък е обновен с актуалните за сегашното време професиии и са премахнати сходните специалности. За всяка професия вече няма формулирани специалности, а различни степени (до 4) на професионална квалификация за съответната професия. На тези степени ще съответстват и нивата по Европейската квалификационна рамка, Националната квалификационна рамка, както и длъжностите, които могат да бъдат заемани според съответната подготовка. Целта е обучаващите се да могат да надграждат обучението си до най-високата степен в рамките на избраната професия.

Досегашната професия „Охранител“ е съответствала на длъжностите в охранителния бранш и удовлетворявала изискването на ЗЧОД за назначаване на охранители, съответно със специалности, дублиращи видовете частна охранителна дейност. Списъкът за професионално обучение обаче има смисъл да дефинира необходимото широкопрофилно обучение за заемане на длъжности в сектор „Сигурност“, а не самата длъжност „Охранител“, която да се заеме.

Съгласно новия списък на професиите досегашното професионално направление „Сигурност“ вече е с код 1032 и наименование: „Национална и лична сигурност и защита на имуществото“. В това направление са дефинирани три професии, както следва:

103201 Гражданска, корпоративна сигурност и опазване на обществения ред
103202 Киберсигурност
103203 Спасителни дейности за защита на населението

и трите професии са с трета и четвърта степен на професионална квалификация.

Новите професии дават възможност, чрез широкопрофилно обучение да се създадат кадри, които да имат базовите знания и умения в сферата на сигурността и успешно да се адаптират към повече длъжности.

Завършилите трета степен на професионална квалификация ще имат по-ограничени възможности за реализация, т.е. третата степен е предвидена за изпълнителски кадри.

Четврътата степен е предвидена за управленски кадри, които ще могат да бъдат назначавани и на изпълнителски позиции, с възможност за кариерно развитие.

Завършилите трета степен на професионална квалификация по професията „Гражданска, корпоративна сигурност и опазване на обществения ред“ ще могат да заемат длъжностите „охранител“ – физическа охрана, банкова охрана, които са изпълнителски, но ще могат, ако желаят, да продължат обучението си за четвърта степен по същата професия и да заемат ръководни, организаторски длъжности, както и по другите професии в това професионално направление.

Предвижда се професионалното образование и обучение по новите професии, утвърдени от МОН, да започне от 2026 г. Дотогава трябва да се изготвят новите Държавни Образователни Стандарти към професиите, учебните планове и програми, както и националните изпитни програми по новите професии, а също и МВР следва да коригира съответните текстове в Закона за частната охранителна дейност.

От бранша се надяваме повишаването на професионалната квалификация съгласно новия СППО, необходима за заемането на длъжността Охранител, да компенсира предвидената промяна в ЗЧОД за понижаване на минималната образователна степен от средно на основно образование, като изискване за упражняване на професията.

Материала подготвиха:
Николета Атанасова,Председател на Българска камара за охрана и сигурност,
г-жа Илка Алексиева, Директор на Колеж по охрана и сигурност „Св.Георги Победоносец“