
Българска камара за охрана и сигурност подкрепя институциите в усилията за намиране на решение за справяне с агресията на малолетни и непълнолетни лица на обществени места.
По повод проведеното на 02.12.2024 г извънредно заседание на Постоянната комисия по обществен ред и сигурност в Столичния общински съвет и проведената на 21.02.2025 г междуинституционална среща в Държавната агенция за закрила на детето във връзка с проявите на агресия сред непълнолетни и малолетни лица в столични търговски центрове, сдружението ни подготви някои предложения за нормативни промени, които биха помогнали на охранителните фирми да осигурят адекватна охрана на големи търговски обекти:
1. НАРЕДБА № 1 за обществения ред и опазването на общинските имоти на територията на Столична голяма община (отм.)
Смятаме, че отменената Наредба трябва да се обнови/пренапише с минимални изисквания за сигурност по отношение на рискови за гражданската и обществената сигурност категории обекти на територията на Столична община, и документът да се приеме отново.
1.1 Да се дeфинира категория: „Големи търговски обекти – търговски обекти, съдържащи в себе си голям брой магазини, заведения за хранене, увеселителни заведения, предполагащи висока концентрация на посетители, наличие на по-големи парични обороти и имущество.“
1.2 Да се използва обективен критерий за класификация на „големите търговски обекти“ и съответстващи минимални мерки за сигурност – например, по квадратура:
- до 1000 кв.м - СОТ и видеонаблюдение,
- до 3000 кв.м - СОТ, видеонаблюдение и минимум 4 (четири) охранители в работните часове и 1 (един) охранител в неработни часове,
- до 5000 кв.м – СОТ, видеонаблюдение, 8 (осем) охранители в работните часове и 2 (двама) охранители в неработни часове.
1.3 Общи изисквания за сигурност за големите търговски обекти, независимо от квадратурата:
- всеки охранител да е оборудван с мобилен паник бутон, централизиран към локален център за видеонаблюдение и в оперативен център на реагираща с патрули охранителна фирма,
- изграден локален мониторинг център, обезпечен с достатъчен човешки ресурс за денонощно наблюдение на системите за сигурност и реакция в случай на инцидент в обекта.
1.4 Чрез НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ е препоръчително подобни минимални изисквания за сигурност за обществено значими обекти, предполагащи концентрация на много граждани, да се заложат в нормативните документи за опазване на обществения ред във всички общини или поне в областните градове в България.
2. УКАЗ № 904 от 28.12.1963 г. за борба с дребното хулиганство
2.1 В случаите на хулигански прояви от малолетни или непълнолетни да се въведат адекватни глоби за родителите/настойниците, например, процент от дохода на родителя/ите.
Други предложения от Българска камара за охрана и сигурност:
3. Разработване на насоки/ръководства/наръчници с експерти от МВР, педагози, психолози и частния охранителен сектор за:
3.1. Подход, реакции и правомощия спрямо агресивни малолетни и непълнолетни лица в големи търговски обекти или други обществени места. Разработване на указания и оперативни ръководства за охранители.
3.2. Подход, реакции и правомощия на охранителите спрямо агресивни ученици на територията на училищата. Разработване на указания и оперативни ръководства за охранители в училища.
4. Разработване на програма, материали и обучение (може чрез проектно финансиране по някоя програма), за охранители, работещи в училища. Целта е да могат да се проведат текущи обучения, а след приключване на финансирането, да останат материали, за да се провежда минимално изискуема подготовка на новоназначени охранители в училищата.
5. Провеждане на специализирани работни срещи за анализ на взаимодействието между институциите, правоохранителните органи и частния сектор, идентифициране на слабите места, дефиниране на конкретни възможни предложения за подобряване на взаимодействието, и разработване на план за прилагане на набелязаните мерки.
Експертите от Българска камара за охрана и сигурност са на разположение за съдействие по темите, касаещи частния охранителен сектор.